MOOD


Märts 2, 2017

AJALOOLINE TASKURÄTT

Üks lõbusam ja huvitavam loeng minu jaoks on kostüümiajalugu. Tänane tunni teema oli renessanss, kus räägiti väga põhjalikult ja üksikasjalikult meeste ja naiste riietusest ja aksessuaaridest.

Mehed, kes olid edevuse etalonid ning naised, kes olid kui nipsasjakesed, nukukesed, kes kaunistasid meest. Mees kandis sukkpükse, mille sääred olid erinevat värvi, samuti kandis ta korsetti, parfümeeritud kindaid, ehteid ja teravaninaga kontskingi. Teadmiseks, et meestel olid enne kontsad all, kui naistel.

Üks huvitavamaid ja naljakamaid teadmisi minu jaoks oli taskurätiku ajalugu. Kuigi taskurätik tuli moodi 15. sajandil oli selle tekkelugu juba varem.

Vana Rooma keisril nimega Tacitus oli tohutu allergia ning oma “tatist” nina pühkis ta oma toogasse, mis oli alalõpmata märg. Tänu millele mõeldi välja väikesed lapid lima pühkimiseks. Eriti huvitav ja üsna naljaks on see, kuidas meie, eestlased nimetame taskurätti “tatikaks”.

15. sajandi taskurätiku mood oli üsna kentsakas. Rätikuke, mis oli uhkeldamiseks, suured pitsid, satsid, tikandid, kuid nina sinna ei pühitud, ega isegi mitte higi. Hiljem läks taskurätt edasi dändidele ja neil oli taskurätte juba 24 , sest iga ülikonna juurde kuulus õige rätik rinnataskusse.

 

 


September 28, 2016

VIKTORIAANLIK NAISKUJU JA MOOD

“Aleksandr Vassiljevi kogu”

Külastasin KUMUs  Aleksandr Vassiljevi näitust.  Vassiljev on tuntud vene juurtega moeajaloolase, stsenograafi ja kollektsionäärina.

 

Kübaramood muutus 19 sajandil ning tõi kaasa erinevate detailide mitmekesisuse. Kübarad olid külluslikud ning kaunistatud kunstlillede-, sulgede- ja pitsiga. Kübarad muutusid soenguga.

kübarad

Pildilt võib näha väikseid riidest kingakesi, mis on kaetud uhkete pitsidega.

Aksessuaarid

Idamaine 15. sajandi vateeritud hommikumantel kauni mustriga.

hommikumantel

Kuidas küll kõik need ilusad kleidid nii kohevad tol ajal olid? Naised kandsid seeliku all krinoliini, kuna krinoliin vetrus, siis krinoliini alla äärde olid kinnitatud tinakuulikesed, et kleidisaba ei tõuseks üles. Samuti tuli tol ajal salongides moodi ka taburetid, just seetõttu, et daamid saaksid oma uhkete kleitidega istuda.

krinoliin

Pulmakleit

Pulmakleit

Veel üks kaunis rohelisest taftist daami kleit, mille rinnakul on kaunistuseks riidest roos.  19. sajandil oli rikaste seas populaarne reisida ning Egiptusest toodi kaasa Niiluse rohelise vete toon.

Kleit

Must daami leinakleit. Naised pidid leinariideid kandma kaks aastat. Üleni musta kleidi kõrval võib natukene näha ka musta-valge triibulist leinakleiti. Kahe aastane leina rituaal kehtis ainult naistele, teised pereliikmed kandsid leinariideid mõned kuud.

must kleit

Samuti olid leinakleidid kaunistatud erinevate poolvääriskividega.

leina kleit

Igapäevane kleit

kleit

Kleit